Нутриционистите велат дека има некои здрави намирници кои ќе направат ситоста да трае подолго, така што нема да мора да трчате до фрижидерот на секој час.

Според нив, има 8 здрави намирници, кои доколку ги консумирате нема да бидете гладни брзо.

Лути зачини: Најновите истражувања покажуваат дека зачините помагаат во намалување на апетитот. Оние кои додаваат малку чили во својата храна, побрзо ќе се чувствуваат сити.

Јаболко: Ако јадете јаболко половина час пред ручек, ќе јадете помалку затоа што ова овошје ќе ве наполни со вода и растителни влакна.

Супа: Луѓето кои јаделе супа за ручек прво го намалиле вкупниот внес на калории од оброкот за 20 проценти. Супите обично се малку калорични и вкусни, а бидејќи заземаат многу простор во стомакот, нема да почувствувате потреба за многу храна.

Јајца: Протеините од јајца даваат чувство на ситост што може да трае неколку часа. Истражувањата покажаа дека класичниот појадок составен од јајца и сланина одржува ситост најдолго и ги намалува нападите на глад. По ваквиот појадок, тврдат нутриционистите, ќе јадеме помалку за ручек и вечера, бидејќи апетитот ќе биде под контрола.

Темно чоколадо: Пополнува и затоа можеме да јадеме помалку од млечно чоколадо. Кога чувствувате потреба за слатки, земете ред или два темно чоколадо, советуваат нутриционистите. Освен што е малку горчливо, па не можете да јадете многу од тоа, темното чоколадо ќе има корисен ефект врз крвниот притисок, а исто така ќе ги заштити и срцето и мозокот.

Сурутка: Се смета за еден од најзаситените протеини, а оние кои го испиле велат дека јаделе 18 проценти помалку во следните неколку часа во споредба со другите намирници. Можете да го додадете во овошно смути, па ќе биде повкусно.

Ореви: Тие се природно решение за запирање на гладот ​​како резултат на заситени масни киселини, протеини и влакна. Со ореви ќе се чувствувате сити подолго, а ако ги јадете со овошје и овесна каша, ќе го регулирате шеќерот, поради што нема да ви требаат слатки.

Овесна каша: Овесната каша дава чувство на ситост најдолго, покажаа претходните истражувања. Богато е со растителни влакна, протеини и бета глукан. Покрај тоа, ќе чувствувате помалку желба за храна после неа.