За да се радувате на убаво лице, со здрава и млада кожа, ви претставуваме домашно приготвен тоник од магданос, со кој ќе ја хидратирате кожата и ќе стимулирате производство на колаген и еластин во кожата на вашето лице.

Пробајте ги овие природни козметички процедури и сами ќе се уверите дека стрелките на времето можат да бидат забавени!

Една од најлесните и ефективни процедури за подмладување е со магданос.

Потребни ви се три лажици ситно исецкан магданос и 200 мл вода. Варете го магданосот во водата околу 15 минути. Откако смесата ќе се олади, прецедете ја и со помош на тоалетно памукче масирајте го вашето лице со течноста наутро и навечер.

Оставете така неколку минути и потоа исплакнете со млака вода. Магданосот идеално ја освежува кожата и ги отстранува различните пигментации по кожата со што се добива порцелански и изедначен тен.