За морската сол знаеме веќе со децении, во последните неколку години популарна стана хималајската сол, а дали знаевте дека постои и црна сол?

Ако ја вклучите во редовната исхрана, телото ќе ви биде благодарно. Нутриционистите препорачуваат една лажичка на ден како додаток во оброците и за краток временски период ќе забележите подобрување на здравјето.

Според нутриционистите е вистински еликсир за здравјето и убавината. Придобивките кои ги има за организмот се многубројни.

Црната сол се нарекува и индиска, а токму во оваа земја лекарите ја препишуваат на пациенти кои имаат висок крвен притисок.

Со оглед на тоа дека во себе има мала количина на натриум, не создава опасност од зголемување на крвниот притисок и затоа е многу подобра опција од морска сол. Исто така, се препорачува за ублажување на металоиди и гасови во цревата.

Како се добива црна сол?

Се добива од вулканските региони на Пакистан и Индија, а се користи во индиската кујна како зачин, кој дава специфичен вкус на јадењата.

Црна сол за намалување на килограмите

Поради можноста за деградација на липидите и ензимите, оваа сол е многу ефикасна во намалувањето на масните наслаги. Едноставно заменете ја кујнската сол со црна и гледајте како килограмите заминуваат.

Здрава коса

Одличен сојузник е во борбата против опаѓањето на косата. Не е потребно да правите маски за коса, туку придобивките ќе ги забележите само ако започнете редовно да ја конзумирате.

Минералите кои се наоѓаат во неа ќе влијаат на растот и зајакнувањето на косата. Покрај тоа, ќе ја направи косата посјајна и погуста.

Нутриционистите препорачуваат еднаш дневно да пиете чаша сок од домати, во кој ќе додадете една лажица од оваа сол.