Режимот на исхрана за слабеење не значи изгладнување, туку внесување квалитетни калории. Нутриционистите препорачуваат во дневната доза овошје задолжително да вклучите зрнесто овошје како јагоди, боровинки, капини, малини и рибизли кои се богати со флавоноиди.

Зрнестото овошје исто така содржи многу растителни влакна и вода, клучни за здраво намалување на килограмите. Ова овошје има пониска содржина на шеќер што значи дека нема да предизвика брзо покачување на шеќерот во крвта.

Овие седум рецепти за вкусни мафини се одлична идеја за вашиот здрав појадок со кој ќе го почнете денот исполнети со енергија.

извор: kajgana.com