Мандарините се овошје кое во овој период го има во изобилие, богати се со витамин Ц, содржат малку шеќери, многу вода, освежуваат и се нискокалорични.

Исто така, го поттикнуваат метаболизмот на побрзо согорување на калориите и мастите, а со тоа и за слабеење. Покрај витамин Ц, содржат и витамини Б1, Б2 и Б3, калиум, железо и магнезиум. Тие помагаат да го прочистите телото од токсини и побрзо да ослабнете.

Ова е пример за тридневно мени. Имајте предвид дека ова е кратка диета која треба да ја држите периодично и дека не е добар план за долгорочна исхрана, туку само кога ви треба брзо прочистување.

ПРВ ДЕН

Појадок:

– 200 мл сок од мандарини или 5 цели мандарини
– две варени јајца
– чај без шеќер

Ручек:

– 5 мандарини
– 250 гр салата по избор зачинета со лимон
– кафе или чај

Вечера:

– 150 гр варено бело пилешко месо
– 200 гр салата зачинета со лимон
– чај со малку мед

ВТОР ДЕН

Појадок:

– 200 мл сок од мандарини или 5 цели мандарини
– две варени јајца
– кафе или чај, незасладени

Ручек:

– 5 мандарини
– 50 гр полномасно сирење

Вечера:

– 200 гр риба
– зелена салата

ТРЕТ ДЕН

Појадок:

– 5 цели мандарини
– 2 лажици овесни снегулки со суво грозје прелиени со топла вода
– кафе

Ручек:

– 5 мандарини
– бистра зеленчукова супа
– неколку кекси

Вечера:

– 200 гр пилешко
– зелена салата

Во текот на целата диета задолжително е да консумирате најмалку 2 литра вода во текот на денот.