Хељдата помага кај кардиоваскуларни болести, а особено кај зголемен крвен притисок и дигестивни проблеми.

Покрај тоа, исклучително е корисна за губиток на вишокот килограми. Ефикасноста е 100%, без гладување!

Одамна е докажано нејзиното лековито дејство за бројни здравствени тегоби. Бидејчи ја подобрува меморијата, во споредба со другите житарици, хелдата е нискокалоричен продукт, кој содржи многу протеини, аминокиселини, железо, магнезиум, калиум, фосфор, јод, витамин Б1, Б6.

Нутриционистите често ја препорачуваат во менито на луѓе болни од анемија, хипертензија, болести на црн дроб.