Рецепт за уште еден природен здрав пијалок за кој многумина, кои го пробале на дело, тврдат дека им бил од голема помош да го изгубат салото на стомакот.

Многу припаднички на женскиот пол имаат проблем со масните наслаги на стомакот – што и да се направи, тие едноставно одбиваат да се истопат!

Со оглед на тоа дека никогаш не сме сигурни во хемиските производи за слабеење кои се нудат, луѓето се` повеќе се насочуваат кон природни супстанци и ја бараат добитната комбинација која позитивно ќе влијае врз нивното тело.

Нутриционистите тврдат дека првиот чекор кон губење на килограмите е враќање на природниот баланс на телото. Врз основа на нивните тврдења, телото ќе се врати на нормалната тежина тогаш кога е здраво и избалансирано, а ова единствено може да се постигне со помош на овошје, зеленчук и билки.

Еден од овие природни сокови кој експертите нејмногу го фалат е пијалок врз основа на банани.

Бананите се богати со калиум, антиоксиданси, природни шеќери и влакна, а сите овие компоненти служат за да го освежат вашиот организам и да го регулираат нивото на шеќер во крвта. Исто така, бананите се добри за варењето на храната, па на тој начин помагаат вашето тело полесно да ги апсорбира хранливите состојки.

Покрај бананите, во рецептот за овој сок се наоѓа и ѓумбирот, кој има голема улога за нашето здравје – го подобрува метаболизмот и го намалува апетитот.

Иако резултатите од конзумацијата на овој сок варираат од личност до личност, а во многу случаи луѓето губеле еден до два килограми за неколку денови. Не е сигурно дали ова спаѓа во губењето на вишок вода од телото или мастите, но вреди да се проба!

Потребни состојки:

» Зрели банани

» Една лажица рендан ѓумбир

» Една чаша замрзнати боровинки

» Две лажици ленено семе

» Половина чаша млад спанаќ

» Малку мраз

Начин на подготовка:

Сите овие состојки ставете ги во блендер или изматете ги со миксер, а од тоа настанува вистински здрав оброк кој може да го замени вашиот појадок, ручек или вечера.