Се повеќе стратези ја сфаќаат важноста на цревната флора која влијае на здравјето на целокупното тело, но и на расположението и менталното здравје. Поради тоа е важно да се јаде храна која ќе помогне да се чувствуваме подобро.

„Храната која ја јадеме дифинира како се чувствуваме“, истакнува нутриционистот Џош Аксе и откри кои седум намирници се добри за нов почеток.

  • Лосос

Аксе тврди дека многумина кои страдаат од депресија не конзумирале храна богата со омега 3 масни киселини кои помагаат при подобро функционирање на мозокот. Освен лососот, добар извор на омега 3 масни киселини се скушата, чиа семето и житариците.

  • Ореви

Јаткастите плодови се преполни со добри масти, а оревите се вегански извор на омега 3 масни киселини.

  • Спанаќ

Темните, зелени листови од спанаќот се полни со фолат и делуваат како природен лек против стресот. Освен спанаќот, Аксе препорачува лигњи, авокадо, репка и брокула кои го содржат истото.

  • Боровница

Антиоксидансите се важни за правилно функционирање на телото, а боровниците се вкусен начин да ги осигурате доволно. Истражувањата покажуваат дека кај лицата кои конзумирале доволно антиоксиданси, значително се помали симптомите на анкциозност и депресија.

  • Кокосово масло

Здравите масти влијаат на поголемото ниво на енергија и подоброто расположение поради витамините и минералите кои ги содржи. Освен тоа, помагаат и спречуваат оштетување на слободните радикали поврзани со депресијата. Изворот на здрави масти се во кокосовото масло, авокадото, оревите…

  • Леќа

Леќата е извор на протеини, кои помагаат а невролошката функција и ги оддржуваат хормоните во рамнотежа. „Кога не конзумирате доволно протеини, станувате уморни, а имунолошки слаби“, вели Аксе.

  • Кефир

Пробиотиците помагаат во балансирањето на бактериите во цревата. Кефирот е природен пробиотик сличен на јогурт, кој можете да го пронајдете во сите продавници.