Нутриционистите го сметаат семето за чудесна храна, број еден супер-храна во светот. Како вистинско богатство на протеини и влакна, тие го забрзуваат метаболизмот и помагаат во губењето тежина.
Чиа семките се користат илјадници години во исхраната на човекот, но со популарност се здобија во изминатите дваесет години. Денес заслужено го носи епитетот, како еден од двата најмоќни извори на омега 3 масни киселини, покрај ленено семе.
Ова семе изобилува со корисни масти кои се од суштинско значење за телото да ги апсорбира витамини растворливи во масти (А, Д, Е и К), кои ни даваат сила и енергија. Чиа содржи повисока количина омега 3 масни киселини од лососот. Овие киселини се важни за нормален раст и развој на организмот, за заштита на срцето и крвните садови, за правилно функционирање на мозокот и за ублажување на воспалителните процеси.

Чиа семето е многу мало, црно, бело и темно кафеаво, и доаѓаат од групата Salvia hepanits од семејството Во прилог на квалитетните протеини и антиоксиданси, ова растение е вреден извор на минерали (манган, калциум, фосфор, калиум, магнезиум, натриум, железо, цинк), како и витамини, особено Ц, E и Б комплекси. Се класифицира во здрава храна и затоа што не бара инсектициди, бидејќи е отпорен на штетници. Затоа е едно од најчистите и најздравите растенија на нашата планета.

Го штити срцето
Секојдневната употреба на чиа семки се корисни за срцето, што најмногу се должи на високата содржина на омега 3 масни киселини, кои го намалуваат ризикот од кардиоваскуларни болести, но исто така и од сите воспалителни процеси, нарушувања во развојот, артритис, деменција, депресија, астма.

Го подобрува варењето

Чиа е корисна за варење, помага при отеченост, неуредна столици и така наречените „мрзливи црева“. Само две лажици од овие семиња содржат околу 10 g влакна, од кои една третина е дневна доза за возрасни. Влакна во чиа семето, кои се раствораат во вода, го зголемуваат волуменот и супстанцијата слична на гел, што го подобрува функционирањето на целиот дигестивен систем. Ова исто така го намалува ризикот од рак на дебелото црево. Тие успешно ги елиминираат токсините од дигестивниот тракт, поради што се нарекуваат средство за чистење црева. Тие не содржат глутен, па затоа им се препорачува на луѓето кои се преосетливи или алергични на него или страдаат од целијачна болест.

Како вистинска ризница на протеини и влакна, со одлични можности за апсорпција на вода, чиа семето долго време дава чувство на ситост, го забрзува метаболизмот и помага во губење тежина. Покрај тоа, високата содржина на протеини обезбедува дополнителна енергија и физичка одржливост. Тие содржат многу мал процент на јаглени хидрати.