Комбинацијата од лук и лимон носи бројни здравствени придобивки за здравјето на нашиот организам и претставува еден од најдобрите начини за зачувување на здравјето на крвните садови. Освен тоа, лимонот е богат со витамин Ц за зајакнување на имунитетот, додека лукот успешно ги уништува микробите.

Поединечно, лимонот и лукот се користат за бројни тегоби и најпознати се по својствата да го зајакнат организмот и самиот имунитет. Оваа комбинација во кулинарството е заслужна за вкусните рибји специјалитети, па затоа не е ни чудно што медитеранската исхрана е прогласена за најздрава во светот.

Лукот е прогласен за лековита намирница поради својот исклучителен состав на витамини и минерали. Најпознатите компоненти на лукот се аденозинот кој спречува создавање на крвни згрутчувања и алицин кој се смета за природен антибиотик.

Лимонот е можеби најпознатото цитрусно овошје, а му се припишуваат бројни добробити за нашиот организам, најмногу поради витаминот Ц и неговата киселост која ги одбива штетните бактерии, а ги привлекува оние кои се добри за нашата дигестија.

Во продолжение, погледнете за што се користи оваа моќна комбинација:

  • го намалува нивото на холестерол во крвта
  • го регулира нивото на шеќер во крвта
  • ја регулира функцијата на црниот дроб
  • ги елиминира масните клетки и нивното складирање
  • ја подобрува циркулацијата
  • го зајакнува имунитетот и опторноста на организмот
  • го штити телото од слободните радикали

Припрема на напиток од лук и лимон:

  • 30 чешниња лук
  • 6 излупени лимони
  • 2 литри вода

Во едно поголемо тенџере, ставете го исецканиот лук и лимонот исецкан на мали парчиња. Потоа, додадете ја водата и ставете го тенџерето на оган. Оставете водата да зоврие, а потоа варете уште 10 минути.

Кога течноста доволно ќе се излади, процедете ја и ставете ја во стаклена тегла или шише и чувајте ја во фрижидер.

Овој напиток се консумира секојдневно, во рок од 3 недели. Секој ден по оброкот испијте 50 милилитри од напитокот, а потоа направете пауза од 7 дена. По паузата, продолжете со консумација во рок од 3 недели. Овој третман може да се спроведува на секои 6 месеци.