Ако некогаш сте доживеале блаженство од чоколади или сте се насмевнале кога некој ви понудил помфрит, тогаш знаете дека храната може да ве направи среќен. Меѓутоа, иако е точно дека вашиот омилен третман може накратко да ја подобри вашата емоционална состојба, трајната моќ на мозокот за да го поправи расположението може да потекнува само од постојана употреба на хранлива храна.

Важно е да се препознае разликата помеѓу ненадејната радост предизвикана од колачиња и позитивните ефекти од долгорочното внесување храна добро за здравјето и на мозокот. Истражувајќи како храната може да влијае на расположението и идните когнитивни функции, истражувачите откриле дека она што го јадеш навистина прави разлика.

Постојат многу докази кои покажуваат дека темелно истражуваната медитеранска диета може да го намали ризикот од срцеви заболувања, рак и дијабетес. Оваа иста диета е исто така поврзана со подобрено расположение и намален ризик од депресија и нарушена когнитивна способност. Клучот за медитеранската диета лежи во акцентот на зеленчукот, овошјето, мешунките, оревите, интегралните житарки, маслиновото масло и протеините со малку маснотии, истовремено намалувајќи ја количината на преработена, пржена и засладена храна.

Потомство на медитеранската диета е МИНД (Медитеранска-ДАШ интервенција за одложување на невродегенеративни промени) диета, која е здрава и става дополнителен акцент на лиснат зеленчук и ореви. Истражувачите откриле дека луѓето кои се хранат со MIND диета имаат подобри когнитивни способности, што е еквивалентно на 7,5 години помладо од луѓето кои не ја следат таа диета. Откриле и дека луѓето кои се хранат со МИНД диета го намалиле ризикот од Алцхајмерова болест за дури 53 проценти.

Состојки здрави за мозок што треба да ги имате на вашата чинија се:

Лосос: Кај луѓето кои консумираат риби богати со омега-3 масни киселини, обично постои помал ризик од депресија и попозитивно влијание, дефинирано со тоа колку доживувате позитивно расположение и чувствувате радост. Лосос, исто така, содржи витамин Б-12, кој помага да се создадат хемикалии на мозокот кои влијаат на расположението. Нискиот витамин Б-12 е поврзан со депресија.

Пробиотици: Без разлика дали потекнуваат од додатоци или храна, овие добри бактерии не се корисни само за здравјето на органите за варење. Луѓето кои земаат пробиотици забележуваат подобрувања во перцепираните нивоа на стрес и имаат попозитивен ментален став од луѓето кои не земаат пробиотици.

Лиснат зеленчук: Спанаќот, и другиот темноросен зеленчук содржат магнезиум, што може да има позитивен ефект врз нивото на серотонин и да го подобри вашето расположени.

Боровинки: Со голема содржина на антиоксиданти познати како флавоноиди, боровинките помагаат да се активираат мозочните патеки поврзани со подобро спознавање и намалено клеточно стареење.

Остриги: Оваа деликатес на морска храна содржи високи нивоа на цинк, минерал што не го чува телото и мора да се консумира секој ден. Недостатокот на цинк е поврзан со депресија.

Чоколадо: Резултатите од систематските истражувања покажуваат дека какаото може да го спречи лошото расположение и да заштити од депресија. Пиењето топло какао богато со антиоксиданс го подобрува чувството на задоволство и ги става луѓето во добро расположение.