Ова е стар монголски рецепт за намалување на шеќерот во крвта.

Десет грама ситно сецкан или мелен коријандер, прелијте го со 200 грама вода.

Оставете го чајот да отстои 3 минути.

Процедете го чајот и поделете ја добиената количина на 3 дела. Пијте го во текот на денот во три приеми, помеѓу оброците.

Текот на третманот е 2 – 3 месеци.

Кај хронични пациенти, овој рецепт значително го намалува нивото на шеќер во крвта и доведува до целосно лекување кај почетниот дијабетес.