Среќните луѓе кои живеат некаде во провинциските градови од Северна Италија, наутро се будат под зраците на ласкавото сонце и песната на птиците. За урбаните луѓе будењето е со испиена чаша силно кафе. Колку повеќе, толку подобро.

Често без чаша освежувачки пијалак, нашиот мозок не се вклучува. Што ќе се случи ако наместо дозата кофеин му дадеме на организмот чаша топла вода со лимон?

Ќе ви се допадне резултатот. Тоа дури ќе ве мотивира.

Се што ви треба е чаша топла вода во која сте ставиле неколку парчиња од плодот и ¼ сок од лимон.

1. Подобрување на варењето и да се збогувате со отоците

Ова е прв ефект кој Холи Смит, новинарка од „BusinessInsider“, доживува уште неколку дена по стартувањето на „лимонскиот маратон“. Таа се претвора во гастроентеролог кој ги потврдува своите забелешки.

Холи заборави на подочниците под нејзините очи.

2. Кожата станува почиста

Мрсната кожа ги иритира претставничките на понежниот пол. Кога ќе го подобрите дигестивниот процес и ослободите организмот од вишокот течност и токсини, состојбата на кожата се менува кон подобро.

Со топлата вода со лимон ќе ја елиминирате проблематичната кожа.

3. Енергијата и бодроста се на повисоко ниво

Многу луѓе не можат да издржат до ручек без чаша кафе. Можно е за Холи. Уште на 10-тиот ден од маратонот со топла вода и лимон таа ја намалува потрошувачката на кафе за 3 пати и се чувствува похрабро од било кога.

Ова значи дека со пиење наутро вода со лимон, телото се чувствува тонирано.

4. Колковите одат побрзо и полесно

Во средината на „лимонскиот маратон“, Холи има грип. Сепак, не престанува да експериментира – напротив, ја зголемува потрошувачката за 2 пати. По само неколку дена, новинарката се враќа на вистинскиот пат. Излегува дека топлиот пијалак влијае на отекувањето и на тој начин ги ублажува симптомите, како што се кашлање и запушен нос.

Не заборавајте за содржината на витамин Ц!

5. Повеќе пари во портфолиото на крајот на месецот

Ние ретко размислуваме колку пари трошиме на нашите навики. Кафето е едно од нив. Ако ја намалите потрошувачката на кафе на најмалку 2-3 чаши на ден, дефинитивно ќе имате повеќе пари во вашиот паричник.