Запознајте се со основните принципи на здрава исхрана за да можете правилно да се храните.
Треба за себе да направите со оптимална шема. Не обидувајте се да ја промените вашата исхрана за еден ден, туку ромените воведувајте ги постепено.
Научете ги главните принципи за здрава исхрана.1. Секое утро, на празен стомак, испијте чаша топла вода со сок од лимон – ова ќе го разбуди телото, ќе го активира дигестивниот систем и ќе ги избрка токсините.

2. Нека еден оброк на ден биде без животински протеини и скроб.

Храна со високо ниво на протеине е: месо, морска храна, сирење.
Храна со високо ниво на скроб е: брашно, компири, мешунки, житарки.

3. Заменете ги рафинираните производи со здрави.
На пример: наместо бел, јадете кафеав ориз. Наместо брашно од пченица, јадете хељда или ‘рж. Шеќерот заменете го со мед.
4. Овошје јадење пред оброкот, а не после. Најдобро на празен стомак.

По овошјето, јадете друга храна во интервали од 3. до 4. часа. Најдобро е да јадете овошје за појадок.

5. Ручек и вечера започнете со салата од зеленчук
Јадете малку зелена салата или моркови, бидејќи овие производи содржат ензими и влакна, кои го подобруваат процесот на асимилација на друга храна.Кога се префрлувате на здрава храна, оставете си време, слушајте го сопственото тело. Нема потреба да се оди од крајност во крајност, тоа сигурно нема да донесе добри резултати.

Преземено од ekran.mk