Во четвртокот во Македонија ќе преовладува променливо облачно и посвежо време, особено во западните и крајните источни делови со локален пороен дожд и ретки грмежи. Ќе дува слаб до умерен, а долж Повардарието повремено засилен ветер од северен правец.

Вредноста на ултравиолетовото зрачење (UV) ќе изнесува 7.

Утринските температури се движат меѓу 8 и 17, додека највисоките во текот на денот соодветно ќе бидат во интервалот од 20 до 31 Целзиусови степени.

Во Скопје и околината денеска ќе биде, исто така, променливо облачно со сончеви периоди. Ќе дува умерен северен ветер. Температурата ќе дoстигне до 30 степени.