Прочитајте за здравствените придобивки од конзумирање на две портокали во текот на денот.

Портокалите се најпопуларните медитерански плодови, кои се богати со витамините Ц, Б и А, содржат калиум и калциум. Точно висока содржина на витамин Ц делува како антиоксиданс, а ова овошје има големи придобивки за организмот.

Го зајакнуваат имунитетот

Портокалот е полн со витамин Ц, кој помага во зајакнување на имунитетот, што е особено важно во текот на зимата кога сме поподложни на настинки и вируси.

Покрај тоа, високото ниво на калциум кај ова овошје го одржува и штити здравјето на коските и забите.

Го зачувуваат здравјето на срцето

Неодамнешните студии покажаа дека магнезиумот во портокалите доведува до намалување на крвниот притисок.

Сепак, не е препорачливо да се исцеди сок од портокал, туку да се консумираат цели плодови.

Го намалуваат холестеролот и крвниот притисок

Високата концентрација на хесперидин, соединение кое во изобилство го има во агрумите, го намалува лошиот холестерол.

Самите портокали не содржат никаде близу толку хесперидин, па затоа би било добра идеја да се користи кора секогаш кога е можно.

Одржување на здрава кожа

Антиоксидантните својства на портокалите ја штитат кожата од слободни радикали. За добар тен, препорачливо е да пиете чаша сок од портокал дневно.

Тие се исто така богати со бета-каротин, кој помага да се заштитат клетките од оштетување и да се спречат знаци на стареење.

Го штитат желудникот

Го штитат желудникот и го подобруваат варењето на храната, што спречува запек и надуеност.

Тие имаат богат извор на нерастворливи и растворливи влакна, кои помагаат да се зачуваат желудникот и цревата безбедни, спречувајќи проблеми како синдром на нервозно црево.

Ја подобруваат функцијата на мозокот

Фолната киселина и фолатот што го има во портокалите го одржуваат развојот на мозокот и ги одржуваат виталните органи во добра форма.

Посебно се препрачува консумирање на портокали на бремени жени бидејќи имаат позитивен ефект врз развојот на фетусот.