Загриженоста заради епидемијата „Ковид-19“, а со неа и сезонските настинки и грип, нè тера да ја промениме нашата исхрана: наместо „брза“, сега е „поздрава, поголема, разновидна“.

Ако веќе секој ден јадете кефир и бадем и го започнете утрото со грст боровинки, додадете сок од домат во менито, истовремено. Излегува дека домашниот сок од домати не е само одличен извор на витамини А и Ц, како и фолната киселина, која ни помага да го апсорбираме железо. .

Според студиите спроведени во 2006 година, сокот од домати му помага на телото да се бори против воспаленијата, честите придружници на грипот и настинките. Клучот за успехот е редовната употреба на доматите. Консумирајте чаша сок на ден, најмалку две недели.

Но, ако немате две недели да го подготвите вашето тело за ефикасна борба против  настинката, откажете се од сок од домати заради пијалок направен од целер и додаток на цинк.
И, секако, не заборавајте да ги миете рацете правилно – ова е најсигурната превентивна мерка против повеќето сезонски вируси.