Нашето тело старее и кожата ја гyби својата еластичност, поради тоа ни се појавуваат брчки на вратот и деколтето. Не можеме целосно да ги отстраниме, но можеме да ги намалиме со природни лекови кои ја враќаат еластичноста на кожата.

Процесот е многу едноставен и се што ви треба е редовна примена.

Избегнувајте масно и пржено месо, индустриски преработена храна и шеќер, бидејќи акумулираните токсини значително го н\рушуваат изгледот на кожата и здравјето на телото во целина. Покрај тоа, за хидратација се препорачува употреба на доволни количини вода и природни сокови.

Ви нудиме три многу специјални рецепти за отcтранување на брчките на деколтето и вратот.

  1. Маска од јајце, краставица и кокосово масло

Нанесете ја оваа маска еднаш неделно.

Ова е доволно за да се види трансформацијата за кратко време. Ова е поради различните хранливи материи на жолчката и неверојатните антиоксидантни својства на краставицата и маслото од кокос.

состојки:

– 1 краставица (свежа или замрзната)

– 1 жолчка

– 1 лажичка масло од кокос

Подготовка:
Земете мала краставица, излупете ја, исечете ја и ставете ја во блендер. Потоа измешајте ја заедно со жолчката и лажица масло од кокос додека не добиете паста. Смесата нанесете ја на исчистена кожа на лицето, вратот, деколтето и рацете и оставете ја да седи половина час. Исплакнете со многу ладна вода.

  1. Маска од јогурт, пивски квасец и пченични снегулки

Ова е навистина моќен рецепт кој може да го зголеми производството на колаген во кожата, да ја хидрира и да ги намали брчките.

состојки:

– 100 гр обичен јогурт (без шеќер)
– 1 лажица квасец од пијалак
– 1 лажица пченични или овесни снегулки

Подготовка:

Ги мешате сите состојки и нанесувате на чиста кожа на вратот и деколтето. Потоа оставете ја смесата да дејствува 15-20 минути. Откако ќе помине времето, исплакнете се со ладна вода. Повторете го овој процес три пати неделно.

  1. Маска од банана

Го зголемува производството на колаген и еластичноста на кожата, покрај тоа ги регенерира клетките на кожата.

состојки:

– 1 лажица млеко

– 1 лажица масло

– 1 зрела банана

Подготовка:

Измешајте ги состојките и нанесете ја смесата на чиста кожа на вратот и деколтето, оставете да делува 20 минути. Потоа исплакнете се со ладна вода. Повторете ја постапката три пати неделно. Пред да нанесете, ставете мала количина на кожата и проверете дали имате алергиски реакции. Ако немате, можете да ја користите маската безбедно. Секое утро после туширање, нанесете мала количина на кокосово масло на влажна кожа.