Иако не е најпопуларна поза, спиењето на грб има најмногу придобивки

Некои луѓе спијат на страна, некои склопчени или „распослани“ на креветот, а некои на стомак… Иако спиењето на грб некому можеби му изгледа неприродно, се покажа дека овој начин може…

Некои луѓе спијат на страна, некои склопчени или „распослани“ на креветот, а некои на стомак… Иако спиењето на грб некому можеби му изгледа неприродно, се покажа дека овој начин може да биде едноставно решение за многу тешкотии околу спиењето и здравјето.

Како што пишува „Хелт лајн“ спиењето на грб може да ви користи за: правилно и рамно држење на ‘рбетот, намалување на силната главоболка, намалување на притисокот врз градниот кош, ублажување на затнувањето на синусите, како и спречување на брчки и иритација на лицето. Кога станува збор за новороденчињата, Американската академија за педијатрија препорачува бебињата да спијат на грб за да се намали опасноста од „синдром на ненадејна смрт на доенчиња“ (СИДС).

Неодамнешно истражување покажа и дека спиењето на грб и на страна се поврзани со помалку болки во грбот отколку спиењето на стомак, кога станува збор за возрасни луѓе.

Иако спиењето на грб ги нуди сите овие придобивки, тоа сепак, не е „најпопуларната поза“. Според испитувањата, повеќето млади луѓе претпочитаат и се навикнуваат да спијат на страна. Интересно е и тоа дека кај децата односот „грб – страна – стомак“ е речиси еднаков, но повеќе од 60 отсто од возрасните Европејци, на пр., спијат на страна.


Related Articles

Не легнувајте доцна, ќе бидете исцрпени и раздразливи наутро

Ако имате навика да спиете доцна, ви препорачуваме да се ослободите од овие навики што е можно поскоро, бидејќи тоа може да биде многу лошо за вашето здравје. Првите знаци…

Ако имате навика да спиете доцна, ви препорачуваме да се ослободите од овие навики што е можно поскоро, бидејќи тоа може да биде многу лошо за вашето здравје.

Првите знаци на недостаток на сон се намалување на концентрацијата и напнатоста, зголемување на лошите навики, како што е консумирање храна пред спиење. Заморот исто така може да доведе до зголемување на крвниот притисок. Блед тен, главоболки и ментална исцрпеност се знаци на кршење на рутината за спиење, бидејќи тогаш на умот не му е дозволено да се одмори во времето што природно е одвоено за тоа.

По само 22 часа, нивото на ментална способност и енергија постепено се намалува кај повеќето луѓе. Според бројните истражувања, ако некој легне доцна, нема да може да носи рационални одлуки. Истражувањата на експертите укажуваат на важноста на спиењето, особено во периодот помеѓу 1 и 3 часа по полноќ. Луѓето кои остануваат будни до доцна ќе станат исцрпени и раздразливи, што дополнително може да доведе до агресија, напади на паника, како и хистерија.

Ако причината за вашата несоница е несоницата, важно е да смените одредени навики – одете во кревет порано, избегнувајте користење телефон или гледање телевизија пред спиење, не јадете висококалорична храна. Ако чувствувате глад, направете пијалок што ќе ве опушти, како чај или шолја млеко, и можете да испробате разни методи кои брзо ќе ве заспијат.


Related Articles