Овој неверојатен трик може да направи чуда не само во кујната, туку и со нашето тело

Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи во готвењето, се користи во чај, но исто така се додава и како состојка во белата козметика.

Лимонот содржи голем број на хранливи материи кои имаат корисен ефект врз човечкото тело. Но, постои начин што ќе помогне во зголемувањето на неговите корисни својства.

“Видов дека мојата свекрва  честопати го сече лимонот и го попрскува со сол. Ја прашав зошто и кога таа ми ја кажа  причината и јас почнав да го правам тоа”, со тие зборови, читателка го споделила своето искуство на блог за здравје, каде што ќе најдете многу покорисни и интересни читања за сите.

Еве некои од неверојатните придобивки од исечен лимон попрскан со сол:

Ферментирани лимони

За нормално функционирање на човечкото тело се потребни не само витамини, туку и калциум, фосфор, минерали и многу други. Сето ова е содржано во лимоните. Тие исто така имаат можност да спречат акумулација на штетни материи во организмот.

Затоа, ако сакате вашиот дигестивен систем да работи совршено, не заборавајте да вклучите лимони во вашата исхрана. Тие се особено корисни наутро.

Затоа, не се одрекувајте од задоволството да пиете чаша врел чај со парче ароматичен лимон. Но, корисни својства на лимонот може да се зголемат неколку пати ако го следите овој метод – исечете го лимонот и посипете го со сол. За ова не треба само сол и лимон, туку и тегла.

Процес на ферментација на лимон

Овој процес ги задржува уникатните својства на лимоните! Таа е исклучително популарна во многу земји низ целиот свет.

Земете стаклена тегла, по можност поголема. Измијте ја  темелно со сода за да уништитекакви било патогени.

Оставете го садот да се исуши. Земаме неколку лимони и нежно измијте ги. Може дури и со сода бикарбона. Добро избришете ги и насечете ги на четвртинки.

Земете сол, најдобро е таа да крупна. Ставете од солта на дното од теглата. Лимоните исто така се посолуваат со сол и се ставаат во теглата.

Ја затвораме теглата со капак и ја оставаме на проветрено место. Под овие услови, процесот на ферментација на лимоните ќе започне побрзо “, вели читателката на блогот за здравје, која ја откри оваа тајна од нејзината свекрва.

Но, зошто треба да го сториме тоа? Причината е едноставна – поради ферментација и сол, количината на минерали и витамини во лимонот се зголемува неколку пати.

Кога се подготвени ферментирани конзумирање?

Кога ќе поминат три дена, лимоните можат да се извадат од тегла и да се јадат. Може да се додадат и во секое јадење. Покрај тоа, можете редовно да го триете лицето со парче лимон за да обезбедите мазна кожа.

Ферментираните лимони се во состојба да го намалат високиот крвен притисок, да имаат антибактериски својства и да ги отстранат брадавиците.

Сè што треба да направите е да исечете мало парче лимон и да ја триете проблематичната област.