Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство во текот на вчерашниот ден информираше дека во последните 24 часа направени биле 598 тестови, а регистрирани се 34 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 25, Битола – 3, Гостивар – 2, Прилеп, Тетово, Кавадарци и Охрид – по 1. Од вкупниот број на позитивни (34), регистрирани биле 9 реинфекции.

Во текот на изминатите 24 часа, немало регистрирани починати лица. Согласно, Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, регистрирани биле две починати лица од Скопје (72г) и Прилеп (77г). Едно лице е починато во домашни услови и едно лице во болнички услови. Лицата за починати се регистрирани во период од 17.09 до 01.10.2022година.

Досега во земјата се направени вкупно 2.178.565 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 343.756, бројот на оздравени пациенти е 333.880, на починати е 9.556 а бројот на активни случаи изнесува 320.

Според епидемиолошки анализи, во текот на изминатото деноноќие, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 162045, Активни 228
Куманово 18242, Активни 10
Битола 17972, Активни 19
Прилеп 15534, Активни 28
Тетово 14475, Активни 4
Кавадарци 12090, Активни 3
Велес 10811, Активни 5
Охрид 10319, Активни 7
Гостивар 10277, Активни 2
Струмица 8781, Активни 0
Штип 8766, Активни 6
Кичево 6075, Активни 0
Кочани 5544, Активни 0
Струга 5173, Активни 1
Гевгелија 4884, Активни 0
Неготино 4147, Активни 2
Ресен 3030, Активни 1
Радовиш 2836, Активни 1
Свети Николе 2795, Активни 0
Крива Паланка 2660, Активни 0
Делчево 2183, Активни 0
Берово 1875, Активни 0
Дебар 1812, Активни 0
Валандово 1600, Активни 0
Виница 1478, Активни 0
Пробиштип 1299, Активни 0
Кратово 1131, Активни 0
Богданци 1102, Активни 0
Крушево 1039, Активни 1
Демир Хисар 929, Активни 0
Македонски Брод 801, Активни 2
Демир Капија 628, Активни 0
Македонска Каменица 534, Активни 0
Пехчево 519, Активни 0

Дојран 370, Активни 0