Жените најчесто страдаат од недостаток на овие четири минерали, еве како да си помогнете

Минералите се некои од најважните состојки во човечкото тело, а жените се почувствителни на нивниот недостаток. Поради честите диети, животните навики или обилните менструации, некои жени веројатно почесто мака мачат…

Минералите се некои од најважните состојки во човечкото тело, а жените се почувствителни на нивниот недостаток. Поради честите диети, животните навики или обилните менструации, некои жени веројатно почесто мака мачат со недостатокот на неопходните хранливи материи.

Железо

Железото е минерал неопходен за имунитетот на телото и за нормално функционирање.

Исто така, помага при производството на хемоглобинот, протеин во црвените крвни зрнца што помагаат во пренесувањето на кислородот низ телото па ја претвора храната во енергија.

Исто така, обилната менструација може да влијае на нивото на железо во крвта, како и на видот на исхраната. На жените во перименопауза им требаат 27 милиграми железо на ден, додека телото на трудниците подобро го апсорбира железото од храната, па поретко се појавува недостаток.

Кога континуирано недостасува железото, се јавува анемија, која се манифестира со следниве симптоми – замор, краток здив, срцеви аритмии и опаѓање на косата.

Се препорачува консумирање намирници, како што се јајца, брокула, цвекло, спанаќ, пилешки црн дроб, како и храна богата со витамин Ц, бидејќи тој ја подобрува апсорпцијата на железото. Од друга страна, треба да се избегнува чајот.

Дури и вишокот железо во организмот не е добро затоа што доведува до проблеми со црниот дроб.

Калциум

Калциумот е важен за функционирањето на мускулите, срцето и ензимите. Но, две третини од жените не добиваат доволно од овој минерал преку исхраната, покажала студија од 2015 година.

Иако млечните производи може да предизвикаат алергиски реакции или нетолеранција кај некои, постојат намирници кои можат адекватно да ги заменат. Главниот проблем што може да предизвика недостаток на овој минерал е остеопороза и губење на густината на коските, што во подоцнежните години го зголемува ризикот од кршеници.

Препорачаната дневна количина на калциум е 1.000 милиграми што ги добиваме од консумирањето на млечните производи и конзервираната риба.

Исто така, печурките се богати со витамин Д кој помага во апсорпцијата на калциумот, а умереното изложување на сонце ќе го зголеми снабдувањето со витамин Д на организмот.

Магнезиум

Магнеизумот е вклучен во производството на енергијата од храната, помага во обновувањето на телото и неговиот раст па затоа често спортистите земаат производи што содржат магнезиум.

Истражувањето од 2018 година наведува дека без доволно ниво на магнезиум, организмот не може да го метаболизира витаминот Д. Секој ден, на организмот му требаат 310 до 320 милиграми магнезиум.

Намирниците полни со магнезиум се житарките, семките, зеленчукот, месото и производите од животинско потекло.

Само шолја со авокадо содржи 44 милиграми. Недостатокот на магнезиум во телото доведува до замор, гадење, чувство на трнење и грчеви во мускулите.

Тоа е витамин кој помага во обновување на нервните клетки, производство на енергија и формирање на црвени крвни зрнца, со препорачано дневно внесување од околу 2,4 милиграми.

Витамин Б12

Станува збор за витамин кој помага во обновувањето на нервните клетки, како и во производството на енергија и формирањето на црвените крвни зрнца, а препорачан дневен внес е околу 2,4 милиграми.

Најмногу го има во месото, млекото, сирењето и јајцата, па затоа ако вашата исхрана се заснова исклучиво на зеленчук, може да го добиете потребниот внес, а тука може да помогнат производите врз база на соја како и замените за месо.

За време на бременоста, витаминот Б12 игра важна улога во развојот на нервниот систем на бебето, а на апсорпцијата на витамините потпомогаат фолатите од фолната киселина.


Related Articles