1. Јадете повеќе овошје – тие се богат извор на антиоксиданти кои можат да помогнат во спречување на карцином, кардиоваскуларни заболувања, Алцхајмерова болест и многу други болести.

Бобинки – боровинки, капини, малини и јагоди – се најдобри извори на антиоксиданти меѓу овошјето. Цреши, портокали и сливите  исто така.

2. Јадете повеќе храна богата со растителни влакна, како што се цели зрна, грав, овошје, зеленчук и житарки. Тие се главните извори на растителни влакна и нивниот внес во организмот може да помогне во намалувањето на липопротеините со мала густина, познат и како „лош“ холестерол.

3. Редовно пешачете. Брзото одење го подобрува кардиоваскуларниот систем и ги зајакнува коските. Обидете се да одите брзо најмалку 30 минути на ден. Вежбање секојдневно е исто така корисно за вашето здравје. Нека ова ви стане навика бидејќи вежбањето во голема мера ќе го подобри вашето здравје.

4. Започнете да вежбате јога или таи чи. После овие вежби, ќе чувствувате светлина и на телото и на душата. Студиите покажаа дека јогата и таи чи помагаат во намалување на крвниот притисок, намалување на стресот и подобрување на расположението и спиењето.

5. Бидете оптимисти – Научниците докажаа дека позитивното размислување ги тера луѓето да се чувствуваат подобро и да живеат подолго.

6. Уживајте во вашите миленици – Истражувањата покажуваат дека миленичињата имаат позитивно влијание врз здравјето на луѓето. Една студија открила дека меѓу оние кои имаат проблеми со срцето и имаат куче за домашно милениче, се со поголема веројатност да живеат околу една година повеќе од оние со слични проблеми кои немаат куче.

Сопствениците на кучиња исто така ги искористуваат редовните прошетки.Пешачењето  е многу корисно за здравјето. Луѓе кои редовно пешачат  се со помала веројатност да страдаат од дебелина.

7. Подобрување на врските – свесно преземете ги потребните чекори за да им простите на најблиските, вклучително и самите. Простувањето е поврзано со подобрено расположение и пониска напнатост.

8. Треба да пиете најмалку 2 литри вода на ден, но само 2 литри вода – кафе, чај и други пијалоци не се вода.

9. Наместо вообичаеното сончогледово масло, започнете со употреба на ладно цедено маслиново масло. Рафинираните растителни масла значително придонесуваат за оксидативен стрес и хронично воспаление заради нивната термичка нестабилност и висока содржина на омега-6.

10. Џвакајте мастика која не содржи шеќер, но се засладени со ксилитол. Тоа е замена на зеленчук, која е од растително потекло и голема помош во уништувањето на бактериите. Експериментите од ова поле покажуваат дека употребата на мастика за џвакање и производи што содржат ксилитол десет пати ја намалува количината на бактерии што предизвикуваат кариес присутни во усната шуплина.

Бактериите се хранат со шеќер затоа што им дава енергија да се репродуцираат, но тие не можат да го апсорбираат шеќерот во ксилитол. Поради оваа причина, препорачуваме џвакање на мастика со содржина на ксилитол, доколку е можно, после секој оброк.

Ако се придржувате до овие совети, наскоро ќе го подобрите вашето здравје и ќе ја прилагодите тежината.