Нутриционистите препорачуваат да го почнете денот со чаша млака вода со лимон, но што е најдобро да јадете потоа? Експертите за исхрана тврдат дека го пронашле најздравиот појадок на светот. Иако има многу здрави опции за појадок, од смути до сендвичи со интегрален леб, најдобар избор се житарките со парчиња свежо и суво овошје. Еве еден предлог за ваков оброк:

Состојки: 2 супени лажици пченични никулци, 4 супени лажици овесна каша, 1/4 од јаболко, 3 суви кајсии, 150 грама јогурт со малку маснотии

Причината зошто ова е најздравиот доручек е затоа што пченични никулци и овесна каша го снабдуваат организмот со влакна и позитивно влијаат на варењето. Овесната каша е супер-храна бидејќи е извор на сложени јаглехидрати, а е одличен избор за оние кои ја следат линијата бидејќи имаат 347 калории во 100 гр. Покрај тоа, тие содржат витамини, пред се Е и Б, и минералите селен, цинк, калциум и магнезиум. Пченични никулци се познати како чувар на нашето срце, ги намалуваат мастите во крвта и добро влијаат на нашиот вид. Тие се исто така извор на витамините Е, Б и Ц.

Ако изедеме јаболко веќе наутро, ќе го снабдиме организмот со витамини, па затоа витаминот Ц од ова чудесно овошје помага при настинки и вирусни инфекции, а влакната спречуваат запек и ја ублажуваат дијареата. Јаболкото треба само добро да се измие, но не и да се излупи, бидејќи неговата кора е исклучително богата со тритерпеноид, кој го спречува размножувањето на местата на ракот, а тоа особено се однесува на ракот на црниот дроб, дојката и дебелото црево.

Сувите кајсии се прекрасен извор на железо и витамини Б и Ц, додека во сувите кајсии има дури 12 пати повеќе витамин А отколку во свежото овошје. И конечно, јогуртот со малку маснотии ќе го комплетира вашиот оброк со протеини, калциум и калиум.