Британскиот експерт за слабеење д-р Мајкл Мозли го сподели својот совет до оние кои сакаат „брзо“ да ослабат. Тој предлага да се придржувате брза диета која вклучува само 800 калории дневно, со јајца за појадок. Зборувајќи за „BBC Breakfast“, д-р Мозли објасни:

„Ова е фазен процес – првата фаза е брзо губење на тежината со 800 калории дневно. Следете ја диетата најмалку две до три недели, а некои луѓе продолжуваат да ја следат до 12 недели.

Мозли се осврна на студиите кои го поддржуваат неговиот план за исхрана:

„Една студија во северна Англија за диета која вклучува внесување на 800 калории на ден до 12 недели покажа просечно губење на тежината од околу 14 килограми. Имаше уште една студија направена од Оксфорд и тие изгубија 10 килограми за една година“.

Експертот објасни дека една храна е најдобар избор за слабеење:

„Јадам јајца и аспарагус за појадок – книгата има многу рецепти, но јас сум голем љубител на јајца, јајцата ќе ве заситат“.

„Можете да јадете матени јајца, варени јајца, што сакате. Понекогаш јадам јајца со шунка или лосос. Се плашам дека нема тост, но затоа има многу чај и кафе, многу течности. Апелирам до сите на нискокалорична диета за да пиете многу течности – затоа што можете да дехидрирате“, објасни тој.

Додека јајцата за појадок ви помагаат да изгубите тежина, докторот предупреди дека луѓето кои внимаваат на нивната тежина треба да внимаваат какво месо јадат, со посебен акцент на преработеното месо кое треба да се консумира умерено.