Погледнете зошто какаото е супер храна

Пијте по една чаша какао секој ден, тоа нека ви прејде во секојдневна навика. Какаото е познато како билка која го чува организмот од слободни радикали, го намалува стресот и…

Пијте по една чаша какао секој ден, тоа нека ви прејде во секојдневна навика.

Какаото е познато како билка која го чува организмот од слободни радикали, го намалува стресот и депресијата, штити од болести на срцето и крвните садови како и од многу видови рак.

Научниците какото го вброиле во таканаречената супер храна, а тоа значи дека тој е во рангот на калинка, акаи и гоџи бобици, а исто така тврдат дека има три пати појако дејство од зелениот и црниот чај.

Докажано е и дека со секојдневно конзумирање на 22 грама какао во прав значително се намалува таложењето на лошиот холестерол на ѕидовите на крвните садови. Поради тоа какао правот треба да се конзумира без било каква грижа на совест.

Освен тоа какаото:

-Го регулира нивото на шеќер и холестерол

-Го поттикнува помнењето и ја подобрува концетрацијата

-Ја намалува опасноста од срцев и мозочен удар

-Го успорува процесот на стареење

-Ја омекнува кожата

-Силен афродизијак е и антиоксиданс.

Исто така често докторите знаат да кажат дека го „бистри мозокот“. На крајот се докажува дека какаото има важна улога во подобрување на меморијата, а тоа се должи токму на флавоноидите кои ги има во какаото и кои го штитат мозокот од замор и ја подобруваат неговата функција.


Related Articles