Маслото од семки од тиква е богато со витимините А, Е, Ц и К и содржи повеќе од 60% незаситени масни киселини,  ја лекува простатата, го намалува холестеролот, го јакне срцето и чисти од паразити.

Тоа исто така содржи и витамини од Б групата, минерали (фосфор, калциум, магнезиум, калиум), како и траги на железо, цинк, манган. Исто така содржи лецитин, протеини и салицилна киселина.

Маслото од семки од тиква дава одлични резултати кај многу здравствени проблеми:

-Го регулира проблемот со зголемена простата
-лекува инфекции на уринарните канали кај мажи и жени
-го подобрува квантитетот и квалитетот на спермата
-го регулира холестеролот
-помага при кардиоваскуларни болести
-помага при синдром на нервозни црева
-помага за исфрлање на цревни паразити
-придонесува за нормална функција на бубрезите
-го подобрува имунолошкиот систем
-го подобрува видот
-го подобрува расположението
-лекува изгореници и разни кожни болести
-благотворно делува на тенот
-успешно го запира опаѓањето на косата

Како се користи маслото од тиква во терапевтски цели

Маслото треба да се консумира најмалку три месеци:

-По 2 лажици двапати дневно (со појадок и вечера).

Многу е важно да не се прекинува терапијата во текот на првите седмици. Иако тегобите постепено исчезнуваат, терапијата треба да се продолжи во текот на следните 6 месеци доколку има потреба за тоа.

При зголемена простата, симптомите на болеста ќе се повлечат во рок од неколку денови или седмици, бидејќи ова масло има антибактериско делување кое ефикасно ќе го запре воспалителниот процес, но тоа не значи дека процесот на зголемена простата е запрен.

Ова бара подолг временски период.

Внимание: Ако патите од бенингна хиперплазија на простата најдобро би било да се консултирате со вашиот лекар пред употреба на маслото од тиква во терапевтски цели.

Употреба на масло од тиква во превентивни цели:

-по 1 лажица масло двапати дневно (една со појадок и една со вечера).

Маслото од тиква се чува на темно, ладно место во добро затворено шише.
После отворање, најдобро е да се чува во фрижидер за да се заштити од оксидација.

Маслото од тиква се користи во козметиката – се повеќе се користи во фармацевтската индустрија во препарати за нега и лекување на кожа.

Благодарение на своите противвоспалителни својства, маслото од тиква помага во борбата против акни.
Маслото од тиква може да се користи за готвење и за приготвување на салати.
Се користи во јадења со зеленчук, риба, печурки, за приготвување на тестенини и месо.

Вклучете го ова масло во својата исхрана и спасето го своето здравје!