Како да им се помогне на луѓето што имаат високи нивоа на холестерол во крвта, а во исто време и некои болести, како што е дијабетес или, пак, заболувања на црниот дроб и бубрезите?

Постои рецепт за напивка што може да го намали количеството маснотии во крвта, а подразбира употреба на само три состојки:

– три главици лук

– четири лимони

– три литри зовриена вода

Излупете го лукот, исечете го лимонот на парчиња, притоа не отстранувајќи ја кората и ставете ги во зовриената вода, покријте ја и чувајте ја во фрижидер три дена.

Пијте 50 милилитри од оваа напивка пред оброк, по можност двапати дневно во период од 40 дена.

Исто така, имајте на ум дека мрсната храна го зголемува нивото на холестерол во крвта, па затоа воздржувајте се од такви оброци.