Овие намирници го намалуваат ризикот од Алцхајмер

Неодамнешните истражувања покажаа дека одредена исхрана, наречена MIND диета, може да го намали ризикот од овие заболувања. Овие се главните хранливи материи што треба да ги вклучите во вашата исхрана…

Неодамнешните истражувања покажаа дека одредена исхрана, наречена MIND диета, може да го намали ризикот од овие заболувања.

Овие се главните хранливи материи што треба да ги вклучите во вашата исхрана за да имате здрав мозок.

Јагодите се овошје број еден што треба да се конзумира.

Овие здрави бобинки се богати со флавоноиди кои се многу корисни за нашиот мозок. Значи, додадете боровинки, јагоди и брусница на вашите закуски и вашиот мозок ќе ви се заблагодари подоцна.

Зелениот лиснат зеленчук е исто така многу добар за нашиот мозок. Особено спанаќ, кељ, зелена салата за кои се покажа дека ја намалуваат стапката на стареење на мозокот.

Наместо преработени грицки и слатки, претпочитате да јадете сирови или печени ореви, кои се богати со витамин Е, кој му помага на вашиот мозок да функционира.

Покрај тоа, поради здравите масти, влакна и антиоксиданти, тие помагаат на нашето целокупно здравје.

Ако знаете неколку работи за медитеранската диета, тогаш знаете дека маслиновото масло е сојузник број еден за добар и здрав оброк.

Лекарите ве советуваат да користите маслиново масло во вашата исхрана, особено екстра девственото маслиново масло, кое делува како заштитник на нашиот мозок против деменција.

Мора да јадете риба барем еднаш неделно.


Related Articles