Третманот на хронична кашлица и бронхитис е секогаш голем проблем, дури и за традиционалната медицина.

Еден домашен лек содржи некои од најмоќните состојки, кои успешно ги смируваат грлото и белите дробови и можат да лекуваат кашлица и бронхитис во краток временски период.

Со помош на карактеристиките кои ги има во  медот и бананата, кои се главни состојки на овој рецепт, ќе можете да го дадете овој производ не само на возрасните, туку и на децата. Во исто време, ќе го испиете лекот и ќе уживате во неговиот вкус!

Овој природен лек ќе ве ослободи од болки во грлото, тешка кашлица, ќе ви помогне дури и ако имате проблеми со стомакот.

Состојки:

– 400 ml врела вода

– 2 средни зрели банани

– 2 лажици мед

Подготовка:

Здробете ја бананата како пире, ставете ја во тава и заедно со водата оставете да врие. Промешајте и оставете ја смесата да отстои 30 минути. Кога смесата ќе се олади, додадете го медот.

Важно е да додадете мед на крајот за да не ги изгуби сите важни својства.

Како треба да се консумира лекот:

Земете по 100 ml од овој производ 4 пати на ден (вкупно 400 ml на ден).

Количината дадена во рецептот е доволна за еден ден, а следното утро можете да подготвите свежа доза.

Веќе ќе почувствувате олеснување во рок од 3 дена.