Во последните 24 часа се направени 2 705 тестирања од кои се регистрирани се 416 нови случаи на ковид-19, соопшти министерот за здравство, Венко Филипче преку социјалните мрежи.

По градови, новите случаи се регистрирани во: Скопје 186, Прилеп 37, Кавадарци 29, Охрид 23, Велес 16, Струга 16, Тетово 13, Куманово 12, Битола 11, Струмица 10, Гостивар 8, Штип 8, Кочани 7, Гевгелија 5, Неготино 5, Крива Паланка 5, Радовиш 4, Делчево 4, Свети Николе 3, Берово 3, Кичево 2, Ресен 2, Дојран 2, Пробиштип 1, Валандово 1, Кратово 1, Богданци 1 и Крушево 1.

Починати се 7 лица: 3 пациенти од Скопје (61г, 66 г, 86 г), 2 пациента од Струга (53г и 73 г) и по еден од Охрид (69г) и Кавадарци (84г). Сите пациенти се починати во болнички услови.

Регистрирани се 278 оздравени пациенти од: Скопје 143, Охрид 20, Кавадарци 16, Велес 14, Тетово 14, Куманово 12, Прилеп 7, Штип 7, Струга 6, Битола 5, Струмица 5, Кичево 4, Гостивар 3, Кочани 3, Неготино 3, Пробиштип 3, Гевгелија 2, Радовиш 2, Кратово 2, Крушево 2, Демир Капија 2, Крива Паланка 1, Свети Николе 1 и Ресен 1.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 96 152, бројката на оздравени пациенти е 87 122, на починати е 2 966, а бројот на активни случаи изнесува 6 064.

Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

Скопје 42009, активни 2818

Куманово 5329, активни 240

Тетово 5234, активни 210

Прилеп 4746, активни 230

Гостивар 3682, активни 122

Штип 3552, активни 79

Битола 3304, активни 127

Велес 3244, активни 218

Охрид 2995, активни 352

Кавадарци 2864, активни 379

Струмица 2608, активни 147

Струга 2303, активни 159

Кочани 1767, активни 57

Кичево 1745, активни 76

Свети Николе 1097, активни 25

Гевгелија 1060, активни 100

Неготино 1017, активни 73

Дебар 777, активни 53

Ресен 769, активни 64

Крива Паланка 755, активни 45

Радовиш 737, активни 49

Делчево 692, активни 205

Берово 617, активни 34

Пробиштип 517, активни 16

Виница 503, активни 26

Валандово 333, активни 10

Демир Хисар 254, активни 11

Македонски Брод 249, активни 10

Кратово 245, активни 21

Богданци 228, активни 6

Крушево 227, активни 37

Демир Капија 226, активни 45

Македонска Каменица 192, активни 4

Пехчево 183, активни 4

Дојран 92, активни 12.