Содата бикарбона има многу бројни предности, а една од нив е ако секое утро пиете сода растворена во чаша вода, и внимавате на исхраната за месец дена ќе имате неверојатни резултати, нејзината примена ќе го забрза губењето на килограми.

Содата е идеано решение за отсранување на дамки, без разлика дали се на облека или на одредени кујнски апарати, содата ќе ги отстрани и оние дамки за кои сте мислеле дека е невозможно да се отстранат.

Добро е и за здравјето и околината, да користите сода наместо отровни хемикалии кои се штетни.

Содата може да ја користите и како пилинг за лице, втријте мала количина, малку масирајте и исплакнете со млака вода.

Исто така наместо дезедоранси и стикови против потење може да користите и малку сода, да растворите во вода и да нанесете под пазувите, ќе ја апсорбира целата непријатна миризба и е природно.