Многу луѓе веруваат дека долговечноста на човекот во голема мера е одредена од генетиката. Сепак, како што покажуваат студиите, гените играат многу помала улога, сочинуваат само околу 7 отсто од човечкиот животен век. Колку долго ќе живее човекот, освен од генетиката, зависи и од исхраната и начинот на живот.

Совети за живеење најздрав и најдолг живот од еден од најдоверливите лекари од примарната здравствена заштита д-р Роберт Лендинг:

1. Направете мудар избор на храна. Веројатно сте го слушнале овој совет и останува една од најдобрите работи што можете да ги направите за вашето здравје. Вклучувањето на соодветни количини на вистинска храна како овошје, зеленчук, цели зрна, јаткасти плодови, семки, јајца, здраво месо, риба и живина во вашата исхрана може да направи чуда за вашето здравје. Вистинската храна во суштина е храна која нема вештачки адитиви и е богата со хранливи материи.

2. Спијте добро и доволно. Квалитетниот сон е исто толку важен за вашето физичко и ментално здравје како и јадењето и дишењето. Добриот квалитет и квантитет на сон (седум часа или повеќе) ви помага да се опоравите од физичка и ментална исцрпеност.

3. Направете рутински здравствени прегледи. Здравствените прегледи се форма на превентивна грижа. Нивната цел е да ги откријат болестите во рана фаза, кога тие се најизлечиви. Постојат здравствени прегледи за срцеви заболувања, дијабетес, рак на дојка и колоректален карцином, и тие обично ги нарачува вашиот лекар од примарната здравствена заштита.

4. Следете ги вашите здравствени броеви. Треба да ги знаете вашите здравствени броеви, односно крвниот притисок, холестеролот, шеќерот во крвта и БМИ/тежината. Вашиот лекар од примарна здравствена заштита може да ги процени вашите здравствени броеви, обично за време на годишните прегледи, и да ви ги даде потребните препораки за одржување или доведување во нормален опсег.

5. Научете како добро да се справите со вашиот стрес. Истражувањата покажуваат дека луѓето кои се под голем стрес имаат поголем ризик од срцев и мозочен удар. И иако секако не е можно целосно да го елиминирате стресот од вашиот живот, постојат работи што можете да ги направите за подобро да се справите со него. Учење некои техники за релаксација, одење на прошетка или трчање, масажа, средба со пријателите, готвење, па дури и длабоко дишење се одлични ослободувачи од стресот.

6. Редовно вежбање. Сигурно веќе сте слушнале колку вежбањето е важно за вашето здравје. Вежбањето е еден од начините да останете физички и ментално подготвени како што стареете. Тоа предизвикува ослободување на хормони за добро чувство, што е она што ви е потребно за да се опуштите, да останете оптимисти и да одржувате чувство на благосостојба.

7. Одржувајте здрави пријателства. Имањето добри пријатели околу вас има огромни придобивки за вашето целокупно здравје. Истражувањата покажуваат дека луѓето со силни социјални врски имаат помала веројатност да развијат хипертензија и проблеми со менталното здравје како депресија.

8. Не пушете. Пушењето носи висок ризик од прерана смрт. Тешките пушачи, во просек, умираат 10 години порано од непушачите. Ако веќе сте хроничен или тежок пушач, вашиот лекар може да препорача стратегии за откажување од пушењето за да ви помогне да ја ослободите навиката за добро.

9. Прашајте го вашиот лекар за автофагија. Обидете се да постите 12 до 16 часа секој ден: концентрирајте ја потрошувачката на храна на само околу 8 до 12 часа и не земајте ништо надвор од тој простор. Постот во суштина предизвикува автофагија, што е начин на вашето тело да ги елиминира оштетените клетки и да генерира поздрави. Ова се претвора во подобро здравје и виталност. Се разбира, никогаш не треба да се обидувате да постите без консултација со вашиот лекар, особено ако имате постоечка здравствена состојба која може да се влоши.

10. Пијте доволно вода. Невозможно е да се зборува за здравствени навики без да се спомене ова. Водата помага во разградување на храната што ја јадете, дозволувајќи му на вашето тело да ги апсорбира нивните хранливи материи. Исто така, ја регулира температурата на телото, спречува дехидрација, ги одржува зглобовите подмачкани, помага да се спречи инфекција (Кога пиете повеќе вода, произведувате повеќе урина, што помага да се исфрлат штетните бактерии).