Ако често страдате од киселина во стомакот, не мора да одите на лекови. Искористете ја предноста на храната што ја имате во вашата кујна и направете ефективни природни лекови.
Лек за босилек
На првите симптоми на зголемена секреција на киселина во желудникот и металоиди, земете ги и изматете ги измиените лисја од босилек. Можете исто така да зовриете 3-5 лисја од босилек во чаша вода, а потоа да ја намалите температурата и оставете да зоврие неколку минути. Овој чај можете да го засладите со мед, но не додавајте млеко.
Пијалок цимет
Циметот е одличен лек за дигестивни проблеми и стомачни проблеми. Додадете лажичка цимет во чаша вода и загрејте. Оставете го клучот да зоврие неколку минути, а потоа извадете го од тавата и оставете да се излади. Овој чај треба да се пие два до три пати на ден.
Каранфилче како лек
Овој зачин може да го намали лачењето на киселина во желудникот и да ги елиминира гасовите. Едноставно џвакајте неколку зрна каранфилче во текот на денот. Ефективен лек за киселина и лош здив е исто така мешавина од мелени каранфилче и кардамон.