Млекото е добар избор на протеини и калциум, здраво е за коските. Помага при слабеење, бидејќи не држи сити долго време. Иако секогаш е вистинско време за шолја млеко, диететичарите препорачуваат да го консумираме навечер, бидејќи уште повеќе ќе нѐ опушти.

Уште од мали нозе не учеа дека млекото е здраво за нашите заби и коски. Омилениот детски напиток треба постојано да се конзумира, велат лекарите, бидејќи е богат со минерали, витамини, протеини и аминокиселини кои се потребни и во подоцнежниот живот.

„Секојдневното консумирање млеко обезбедува есенцијални хранливи материи како што се калциум, витамин Д и протеини, кои се клучни за здравјето на коските. Исто така, овој бел напиток ги поддржува мускулите и го зајакнува имунолошкиот систем“, објаснува Ведика Премани, диететичар.

Конзумирањето млеко во текот на денот е корисно за одржување на ситост и спречување на прејадување. Нема да погрешиме ако го конзумираме во секое време. И покрај тоа, нутриционистите истакнуваат дека има одредени предности од конзумирањето на топло млеко навечер, поточно пред спиење: „Млекото помага во производството на мелатонин, кој влијае на подобар сон“, нагласува Премани.

Колку млеко треба да пиеме во текот на денот

Идеалната дневна количина би била до три шолји: „Генерално, возрасните често имаат корист од една до три шолји. Оваа мерка обезбедува основни хранливи материи како калциум, витамин Д и протеини без да го надмине препорачаниот дневен внес на калории“, објаснува Премани.

Млекото после вежбање има големи придобивки

Пиењето млеко после тренинг го поддржува растот на мускулите и го подобрува составот на телото, според истражувањата. Жените кои пиеле млеко без маснотии 5 дена по тренингот за сила имале поголеми подобрувања во мускулната маса и губењето на маснотиите, во споредба со оние кои воопшто не пиеле млеко, се вели во тримесечна студија објавена во Националната библиотека за медицина. Така најдобро време за пиење млеко за поттикнување на растот на мускулите и губење на тежината е веднаш по вежбањето, пишува „Heltline“.

Како да го вклучите млекото во вашата секојдневна исхрана доколку имате проблеми со ангажманот

Доколку нашиот стомак реагира на млеко, нутриционистите советуваат да направиме пауза, но да не се откажуваме целосно. Во овие случаи се препорачуваат опции без лактоза, како и ферментирани производи како јогурт или кефир.