Ковид-19 биланс денеска: 8 починати и 314 новозаболени од 2161 тестирање

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 2161 тестирања, а регистрирани се 314 нови случаи на ковид-19 во: Скопје –…

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 2161 тестирања, а регистрирани се 314 нови случаи на ковид-19 во: Скопје – 179, Кавадарци – 17, Прилеп – 16, Велес – 12, Охрид – 11, Тетово – 10, Битола – 7, Делчево – 6, Гевгелија и Неготино – по 5, Куманово, Гостивар, Струмица, Струга, Радовиш, Демир Хисар и Демир Капија – по 4, Кичево и Крушево – по 3, Штип, Свети Николе и Крива Паланка – по 2, Ресен, Пробиштип, Виница, Валандово, Кратово и Дојран – по 1.

Регистрирани се 210 оздравени пациенти од: Скопје – 108, Кавадарци – 28, Кичево – 8, Куманово – 7, Прилеп, Велес и Неготино – по 6, Тетово и Струмица – по 5, Штип и Крива Паланка – по 4, Битола, Гевгелија и Ресен – по 3, Гостивар, Виница, Кратово и Пехчево – по 2, Охрид, Радовиш, Демир Капија, Свети Николе, Пробиштип и Кочани – по 1
Пријавени се вкупно 8 починати лица.

Починати се по 2 пациенти од Куманово (73г и 81г) и од Охрид (55г и 85г) и по еден смртен случај е регистриран од Скопје (80г), Велес (54г), Струмица (80г) и Берово (84г). Вкупно се починати 8 лица. Сите пациенти се починати во болнички услови.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 94.196, бројката на оздравени пациенти е 83.634, на починати е 2.908, а бројот на активни случаи изнесува 7.654.

Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

Скопје 41156 – 3872
Куманово 5249 – 306
Тетово 5172 – 297
Прилеп 4612 – 155
Гостивар 3649 – 187
Штип 3519 – 92
Битола 3249 – 138
Велес 3167 – 252
Охрид 2882 – 419
Кавадарци 2722 – 368
Струмица 2557 – 218
Струга 2256 – 196
Кочани 1741 – 60
Кичево 1732 – 111
Свети Николе 1087 – 35
Гевгелија 1027 – 111
Неготино 987 – 85
Дебар 768 – 78
Ресен 747 – 90
Крива Паланка 735 – 37
Радовиш 726 – 54
Делчево 657 – 210
Берово 602 – 37
Пробиштип 511 – 28
Виница 499 – 30
Валандово 326 – 7
Демир Хисар 251 – 11
Македонски Брод 246 – 11
Кратово 236 – 23
Богданци 226 – 17
Демир Капија 224 – 52
Крушево 218 – 35
Македонска Каменица 191 – 17
Пехчево 183 – 7
Дојран 86 – 8


Related Articles