Нутриционистите советуваат: Овие 5 видови храна можете да ги јадете во секое време

Сонот на многу луѓе е да се хранат добро, без да влијае на нивната телесна тежина или да не се здебелат. Нутриционистите тврдат дека постојат пет видови на храна кои…

Сонот на многу луѓе е да се хранат добро, без да влијае на нивната телесна тежина или да не се здебелат. Нутриционистите тврдат дека постојат пет видови на храна кои можете да ги јадете во секое време, а кои ќе ви дадат чувство на ситост, а со кои нема да се здебелите ни грам.

Сирење: Сирењето е добра ноќна ужина ако го јадете умерено, што значи неколку коцки. Содржи многу протеини па ќе ве засити до утрото. Ако се одлучите за младо сирење, тоа ќе биде полн погодок. Имено, младото сирење содржи многу казеин, млечен протеин богат со амино киселини, кој полека се разградува и го зголемува чувството на ситост.

Грчки јогурт: Истражувањата покажаа дека грчкиот јогурт е совршена ужина во доцните ноќни часови. Има многу протеини, малку масти и малку шеќер. Додадете неколку овошја слични на јагоди, сега е време да ги направите уште повкусни.

Јајца: Едно јајце има само 75 калории, но е полно со протеини и ќе ви даде чувство на ситост. Покрај тоа што се хранливи, тие се и исклучително здрава храна, па затоа се препорачуваат во исхраната најмалку два пати неделно.

Зеленчук: Зеленчукот е исклучително здрав. Направете смути од зелена боја како спанаќ или блитва. Ако имате закуска, исечете морков или целер на стапчиња и изедете ги наместо чипс.

Банани: Бананите се калорични, содржат голема количина на калиум и магнезиум, па придонесуваат за чувството на опуштеност. Тие исто така содржат мелатонин, кој ќе ви помогне полесно да заспиете.


Related Articles