Сонот на многу жени е да најдат природно средство кое ќе направи нивните гради да бидат поголеми, но и да имаат помал обем на половината. Семето од пискавица го нуди тоа.

Тоа е една од најстарите билки и може да се стави во групата на природни чуда од античко време. Таа е многу хранлива.

  • ГОЛЕМА НУТРИТИВНА ВРЕДНОСТ

Семето од пискавица е богато со протеини, минерали, витамини и фотонустриенти. Од лековитите состојки има колин, тригонелин, диосгенин, јемогенин, тигогенин и неотигогенин, а од минералите содржи бакар и магнезиум.

  • ЛЕКОВИТИ СВОЈСТВА

Постојат неколку начини за употреба на ова семе. Тоа може да се пие како чај и помага при проблеми со синусите, грлото, белите дробови и горниот дел од респираторните патишта. Го стимулира метаболизмот на црниот дроб и бубрезите и на тој начин го загрева вашето тело.

  • Пискавицата го намалува холестеролот после 10 дневна употреба.

Исто така може да се употребука како додаток во секојдневната исхрана. Две супени лажици да ги измешате со јогурт или овошен сок.

  • НЕВЕРОЈАТЕН ТОНИК ЗА ПОДОБРУВАЊЕ НА МЕТАБОЛИЗМОТ

Семето од пискавица во лечењето на системот за варење на храната делува на неколку начини: го стимулира варењето и го зголемува апетитот.

Поволно влијае на црниот дроб и на слезината и го подобрува нивниот метаболизам. Се користи при потешко варење на храната, недостаток на апетит, слабост, дијареја и кај зголемен црн дроб и слезина.

  • СЕМЕТО ОД ПИСКАВИЦА ОВОЗМОЖУВА ПРИРОДНО ЗГОЛЕМУВАЊЕ НА ГРАДИТЕ КАЈ ЖЕНИТЕ

Иако звучи неверојатно тоа може да ги зголеми градите на жените. Постојат два начини за тоа: со масажа и со пиење чај.

Семето треба да го ставите во вода преку ноќ и следниот ден со водата во кое стоело семето масирајте ги градите.

Чајот се подготвува на следниот начин: 2 лажици од семето ставете во 2 дл ладна вода. Ставете го на тивок оган и оставете го да стои 20 минути со повремено мешање, а потоа исцедете го. Може да додадете и мед и лимон, зависи кој вкус вас ви одговара.