Ова е домашен рецепт за подготовка на облога од лук кој ќе ја елиминира болката во грбот…

Болките во грбот го мачат секое трето лице, а особено во поладните денови, бидејки рбетот не ја сака зимата. Ако и вие го имате овој проблем, особено во долниот дел од грбот, пробајте да го решите со помош на овој универзален лек – лукот.

Потребно е на масло да пропржите десетина чешниња лук, па потоа ставете ги во памучна крпа и оваа облога ставете ја на болното место.

Оставете ја да отстои најмалку три часа, а терапијата повторувајте ја неколку дена последователно.

Најдобар ефект се постигнува ако покрај тоа пиете и напиток од лук и млеко. Овој напиток се прави така што ќе изгмечите четири чешниња и ќе ги помешате со 200 мл млеко, а потоа оваа смеса ќе ја ставите на оган додека да зоврие. За да го неутрализирате вкусот од лукот можете да додадете и мед.