Се состои од моќни и корисни состојки, а тајната на ефективноста на овој тоник е во користењето свежи и висококвалитетни производи.

Куркума – штити од рак, го подобрува здравјето на срцето, го подобрува здравјето на мозокот, помага кај депресија, го прочистува телото, ги намалува воспаленијата и ги убива бактериите.

Ѓумбир – го подобрува здравјето на срцето, помага во процесот на варење, ги елиминира мачнините, делува противвоспалително, ги намалува болките во мускулите и го намалува шеќерот во крвта.

Кромид – го регулира крвниот притисок, ги подобрува спортските резултати, богат е со антиоксиданти, ефективен против многу болести, го подобрува здравјето на срцето и коските.

Лук  – го поттикнува создавањето на добар холестерол, го јакне имунитетот, делува како антибиотик, штити од слободните радикали, го регулира шеќерот во крвта, ги намалува воспаленијата во организмот.

Рен  – ги отвара синусните канали, штити од рак, помага кај настинки и грип, одличен антибиотик, помага кај лечење на патиштата за мокрење.

Јаболков  оцет – го намалува холестеролот, го држи шеќерот во крвта под контрола, помага за намалување на болката во грлото, го чисти затнатиот нос, го подобрува варењето и поттикнува слабеење.

Потребни состојки:

2 супени лажици куркума

¼ шолја изрендан ѓумбир

¼ шолја исецкан лук

¼ шолја исецкан кромид

2 лажици изрендан рен

500 мл јаболков оцет

Сите состојки измешајте ги убаво, освен јаболковиот оцет. Смесата ставете ја во тегла, а потоа посипете ја со јаболковиот оцет. Теглата затворете ја и оставете да ја отстои околу 2 недели. Потоа процедете добро.

Земајте по 1 лажица на ден од оваа смеса, на почетокот. Потоа зголемете ја дозада секој ден, додека стигнете до 1 шолја дневно. Кај сериозни болести и инфекции, земајте по 1 супена лажица, 5 пати на ден.