Во последните 24 часа се направени 2.876 тестирање, а регистрирани се 14 нови случаи на КОВИД-19: Тетово – 8, Гостивар – 3, Скопје – 2 и Струга – 1.

Регистрирани сe 2 оздравени пациенти од: Скопје – 2. Не се регистрирани починати пациенти.

Направени се 2.876 тестови преку: ИЈЗ-53, ЦЈЗ Скопје-40, ЦЈЗ Битола-52, ЦЈЗ Прилеп-32, ЦЈЗ Тетово–20, ЦЈЗ Куманово–30, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-3, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија 0, ГОБ 8-ми Септември-11, Институт за микробиологија–23, МАНУ-0, Жан Митрев (Филип Втори)-48, Авицена-179, Биотек-132, Систина-70, лабораторија Лаор-269, Синлаб-4, Ремедика-7, Плодност–21, Генеа–15, Никоб лаб-486, ВФВ Медикал-15, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.366.

Досега во земјата се направени вкупно 909.405 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 155.797, бројката на оздравени пациенти е 150.126, на починати е 5.487, а бројот на активни случаи изнесува 184.