Нивните корисни својства се толку неверојатни што вреди да се вклучат во вашата исхрана што е можно побрзо.

Како прво, тие се исклучително корисни за дамите кои се борат со вишок килограми. Влакната содржани во семето на босилек ќе ви овозможи да се ослободите од гладот на подолго време. А, кога се натопени, тие го зголемуваат нивниот волумен за 30 пати, што само помага да се заситете со нив уште повеќе.

Семиња од босилек се исто така корисни за косата. Протеините, железото и витамин К содржани во нив имаат корисен ефект врз здравјето на косата, го спречуваат опаѓањето на косата и ќелавоста и го стимулираат растот на фоликулите.

Консумирањето на семе од босилек исто така ќе ви даде здрава кожа. И сето тоа – благодарение на флавоноидите и антиоксидансите содржани во нив. Тие исто така можат да помогнат во лекување на некои состојби на кожата како што се псоријаза или егзема.
Само измешајте 100 мл. кокосово масло со лажица семе од босилек, загрејте ја смесата, а потоа исцедете и нанесете врз проблематичната област.

Тие, исто така помагаат и со киселините во желудникот. Семињата од босилек имаат смирувачки ефект врз стомакот. Ако имате слични проблеми, додадете една лажичка семе во чаша млеко, измешајте добро и испијте го.

Семињата натопени во млеко, исто така, помагаат во третманот за лекување на дијабетес тип 2 благодарение на диеталните влакна што ги содржат. Тие помагаат во контролата на нивото на шеќер во крвта.

Семињата од босилек можат да дејствуваат како лаксатив, да го прочистуваат желудникот и да ги отстранат токсините од телото. Само комбинирајте ги семето натопено во вода или со млеко и испијте го!
Тие исто така можат да ја нормализираат телесната температура. Ако преку лето е премногу жешко, семето од босилек ќе ви помогне многу. Сè што треба да направите е да го додадете овој здрав производ во вашиот омилен пијалок и топлината нема да ве мачи толку многу.

Семињата од босилек можат да го подобрат и видот. Како и кај морковите, тие содржат и витамин А, кој е многу потребен кај лица со оштетен вид.

Пред сè, семето од босилек има огромна хранлива вредност. Тие содржат есенцијални масла, бета-каротин, лутеин, витамини А и К, како и минерали: калциум, магнезиум, манган и калиум.

Добро е да се знае дека и покрај нивните многу корисни својства, тие се контраиндицирани кај деца и постари лица бидејќи го намалуваат нивото на естроген.