Коронавирусот денеска одзема 7 животи, а зарази нови 325 случаи, еве по колку заболени има во секој град

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа се направени 2589 тестирања, а регистрирани се 325 нови случаи на ковид-19 и тоа…

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа се направени 2589 тестирања, а регистрирани се 325 нови случаи на ковид-19 и тоа во: Скопје – 151, Тетово – 27,  Кавадарци – 17,  Охрид – 16,  Велес – 14, Куманово – 13, Делчево – 11,  Битола – 9, Струга – 9, Гевгелија – 8, Гостивар – 6, Демир Капија – 6, Штип – 5, Радовиш – 4, Берово – 4, Прилеп – 3, Струмица – 3, Кичево – 3, Неготино – 3, Ресен – 3, Кратово – 2, Крушево – 2, Македонски Брод – 2, Кочани – 1, Свети Николе – 1 , Крива Паланка – 1 и Демир Хисар – 1.

Регистрирани се 479 оздравени пациенти од: Скопје – 358, Охрид – 46, Струга – 13, Струмица – 11, Прилеп – 11, Кавадарци – 9, Куманово – 5, Велес – 5, Гостивар – 4, Битола – 3, Кичево – 2, Ресен – 2, Радовиш – 2, Пробиштип – 2, Крушево – 2, Штип – 1,  Дебар – 1, Демир Капија – 1,  Неготино – 1.

Починати се 7 лица, 2 пациенти од Скопје (89 и 79г), двајца од Охрид (80 и 89г) и по еден од Гостивар (62г), Струга (85г) и Пробиштип (70г). Сите 7 пациенти се починати во болнички услови.

Досега во земјата се направени вкупно 454 608 тестирања на Ковид -19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 92 518, бројката на оздравени пациенти е 81.316, на починати е 2.848, а бројот на активни случаи изнесува 8.354. Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

Скопје 40.324, активни 4.449

Куманово 5.193, активни 365

Тетово 5.103, активни 315

Прилеп 4.557, активни 165

Гостивар 3.620, активни 206

Штип 3.501, активни 128

Битола 3.229, активни 170

Велес 3.097, активни 269

Охрид 2.814, активни 367

Кавадарци 2.589, активни 327

Струмица 2.531, активни 258

Струга 2.211, активни 156

Кочани 1.722, активни 74

Кичево 1.718, активни 129

Свети Николе 1.079, активни 34

Гевгелија 994, активни 104

Неготино 965, активни 85

Дебар 761, активни 90

Ресен 738, активни 96

Крива Паланка 724, активни 45

Радовиш 707, активни 52

Делчево 618, активни 177

Берово 593, активни 43

Пробиштип 507, активни 38

Виница 489, активни 32

Валандово 325, активни 11

Македонски Брод 246, активни 13

Демир Хисар 244, активни 7

Богданци 224, активни 26

Кратово 224, активни 22

Крушево 207, активни 26

Демир Капија 207, активни 39

Македонска Каменица 190, активни 17

Пехчево 183, активни 13

Дојран 84, активни 6


Related Articles