Министерот за здравство, Венко Филипче на денешната прес-конференција истакна дека огромен процент од починатите од коронавирус се пациенти кои имаат претходни хронични заболувања. Според денешната статистика, од 193 починати лица, најголем дел се на возраст над 60 години, а кај 76 отсто се регистрирани бројни коморбидитети, како што се хронични болести, болести на кардиоваскуларниот систем, белите дробови и шеќерна болест.

Тој посочи и дека во последните 24 часа се направени 841 тестирање, регистрирани 103 нови случаи и тоа во Скопје-46, Куманово-6, Прилеп-2, Тетово-17, Струга-9, Велес-3, Битола-1, Охрид-3, Кавадарци-1, Гостивар, Струмица и Свети Николе по 1 и во Ресен 6 пациенти.

-Регистрирани се 13 оздравени пациенти и тоа во Скопје 10, Прилеп 2 и Тетово 1. Починати се пет лица, тројца од Скопје, еден од Куманово и еден од Тетово. Вкупната бројка на дијагностицирани во нашата земја од почеток на епидемијата е 4 157, оздравени 1 723, починати 193 и во моментот активни случаи 2 241. Вкупно се направени 43 881 тестирање за Ковид-19, рече Филипче.

Во однос на состојбата во болниците, потенцира министерот, во овој момент се хоспитализирани 318 пациенти. На Инфективната клиника се хоспитализирани 95 пациенти, од кои 37 се на кислородна поддршка, нема пациенти кои се на механичка вентилација.

-Во однос на потребата за зголемување на капацитетите, во изминатите два месеци интензивно работевме на дополнителниот капацитет, тоа е монтажната болница. Таа е целосно подготвена и е достапна за лекување на пациенти со Ковид-19. Утрово разговаравме и со директорката се направи план за ротација на лекари, лекарскиот кадар. Тоа е болница што има површина од 1000 метри квадратни и се сместени 70-тина кревети, со тријажен центар, значи за прием за хоспитален дел, односно за хоспитализација, прием на пациенти и секако амбулантски дел, додаде Филипче.