Официјален претставник на Фајзер во Израел, денескаа изјави дека вакцината на фармацевтската компанија Фајзер/Бионтек е многу ефикасна против делта сојот на коронавирусот. Според Светската здравствена организација (СЗО), вирусот делта корона за прв пат е идентификуван во Индија, и станува глобално доминантна верзија на вирусот корона, објавија странските медиуми.

Медицинскиот директор на компанијата Фајзер во изјава за израелското радио посочи дека нивната вакцина е многу ефикасна, и тоа околу 90% во превенцијата на Ковид-19. Овие резултати се добиени по собраните податоци добиени од истражувањето спроведено во лабораторија, но и од податоците од оние места каде индиската варијанта на делта ја замени британската како обична варијанта.

Израел, кој има една од најнапредните кампањи за вакцинација во светот, главно заснована на вакцините Фајзер / Бајонтек, сè уште нема доволно податоци за да добие увид во ефективноста на вакцината против делта варијантата, рече Шерон Алрој-Преис, шеф на јавното здравство во Израел Министерство за здравство.

Сега собираме податоци. Дури сега ги имаме првите случаи на варијанта делта во Израел, околу 200 од нив, па наскоро ќе дознаеме повеќе – им рече таа на новинарите вчера.