Витамините се многу важни за нашето здравје, особено кога станува збор за намален имунитет или болест. Но минералите заслужуваат подеднаков третман бидејќи истражувањата покажуваат дека тие играат клучна улога во силата и флексибилноста на мускулите, густината на коските и здравјето на срцето и белите дробови. Внесувањето на доволна количина на минерали е многу важно за правилно функционирање на тироидната жлезда, но и за одржување на младоста.

Во лето, особено е потребно да се јадат поголеми количини на минерали, бидејќи тие се губат преку потење. Затоа е добро да знаете кои пет најважни минерали треба да ги земате секој ден.

Железо: На телото очајно му треба железо, бидејќи кислородот се пренесува преку него преку телото. Кога не внесувате доволно железо, вие сте уморни и слаби, а тоа чувство може да стане навика ако не го зголемите внесувањето на ваков важен минерал. Витаминот Ц ја подобрува апсорпцијата на железо во организмот, па затоа би било добро да јадете храна што содржи и хранливи материи, кои вклучуваат брокула, спанаќ и друг лиснат зелен зеленчук.

Калциум: Истражувањата покажаа дека внесувањето доволно калциум во детството помага да се достигне максимална коскена маса до 18-годишна возраст, што ја намалува можноста за развој на остеопороза подоцна во животот. Калциумот е важен за раст и развој на коските, а е особено важен за децата. Може да се најде во млечни производи, но и во растенија како што е спанаќот.

Магнезиум: Магнезиумот, исто како и калциумот, е важен за здравјето на коските, но исто така и за енергијата. Ако не внесувате доволно магнезиум во вашето тело, веројатно ќе се чувствувате премногу уморни. Истражувањата покажаа дека магнезиумот придонесува за подобар сон, и ни овозможува да имаме доволно енергија во текот на денот. Покрај тоа, истражувањата покажаа дека магнезиумот ги ублажува симптомите на предменструалниот период. Ќе го најдете во семки од тиква, кикирики, бадеми, ореви, но и растенија како спанаќ, брокула, грашок и слично.

Цинк: Цинкот е многу важен за развој на когнитивни функции и подобра меморија, а исто така му помага на телото да произведе важен тироиден хормон познат како Т3. Ќе го најдете во грав, ореви, цели зрна, како и морска храна.

Калиум: Помага во регулирање на крвниот притисок, поради што е исклучително важен кога станува збор за здравјето на срцето, а исто така игра важна улога во функционирањето на нервниот систем. Бананите се одличен извор на калиум, а зелениот зеленчук, сладок компир и лосос исто така го содржат.